| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Product Name | Piston with Gaskets Kit |
| Units | Kit |
| Displacement | 125 cc |
| Bore Size | 54.00 mm |
| Model | GP Series |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Diameter | 53.95 mm |
| Type | Top End |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Riding Style | Off-Road |
| Stroke Length | 54.50 mm |
- Electra-Coated crown, ring groove(s), and pin bores plus ArmorGlide skirt coating for maximum wear resistance and protection from micro-welding, galling, and detonation
- Designed for endurance and sustained RPM 2-stroke riding
- Extra lightening operations for enhanced throttle response
- Engineered, forged and machined in the USA
- Kit includes piston(s), ring set, wrist pin(s), circlips, bearing(s) and gaskets
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008 | Suzuki | RM 125 |
| 2004-2007 | Suzuki | RM125 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes