| Specification | Value |
|---|---|
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Displacement | 352 cc |
| Stroke Length | 54.00 mm |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Type | Top End |
| Piston Size | +5.00 mm |
| Product Name | Piston with Gaskets Kit |
| Bore - Oversize | +0.50 mm / +0,50 mm |
| Bore Size | 64.50 mm |
| Riding Style | ATV |
| Piston Diameter | 64.42 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Model | Forged Series |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
- Dedicated forgings and additional lightening operations allow for optimized strength to weight ratio
- Designed and built for each specific 2-stroke engine
- Engineered, forged and machined in the USA
- Kit includes piston(s), ring set, wrist pin(s), circlips, bearing(s) and gaskets
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1987-2006 | Yamaha | YFZ350 Banshee |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes