| Specification | Value |
|---|---|
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Piston Diameter | 67.45 mm |
| Stroke Length | 61.00 mm |
| Displacement | 215 cc |
| Model | Forged Series |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
| Bore Size | 67.50 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | 2618 Aluminum Alloy |
| Riding Style | ATV |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Type | Top End |
- Complete piston kit includes pistons, rings, wrist pins, circlips and top-end gasket kit for one complete engine
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC)
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988-2002 | Kawasaki | KLF220 Bayou |
| 2003 | Kawasaki | KLF 220 Bayou |
- MAP:
- Yes