| Specification | Value |
|---|---|
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Bore - Oversize | Standard |
| Piston Diameter | 68.87 mm |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Bore Size | 69.00 mm |
| Displacement | 696 cc |
| Stroke Length | 62.00 mm |
| Units | Kit |
| Model | Pro-Lite |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Riding Style | Snow |
| Type | Top End |
- All the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2003 | Yamaha | SXV700ER SX Viper ER |
| 2003-2006 | Yamaha | SXV70MH SX Viper Mountain |
| 2004 | Yamaha | SXV700 SX Viper S |
| 2002-2003 | Yamaha | SXV700 SX Viper |
| 2004 | Yamaha | SX Viper 700 |
| 2004 | Yamaha | Venture 700 |
- MAP:
- Yes