| Specification | Value |
|---|---|
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Model | Pro-Lite |
| Bore Size | 70.50 mm |
| Displacement | 514 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Bore - Oversize | +1.00 mm / +1,00 mm |
| Piston Diameter | 70.37 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Riding Style | Snow |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 65.80 mm |
| Type | Top End |
| Units | Kit |
- All the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001 | Ski-Doo | Formula 500 Deluxe LC |
| 2000-2001 | Ski-Doo | MX Z 500 |
| 2001-2003 | Ski-Doo | Grand Touring 500 |
| 2002-2003 | Ski-Doo | Legend 500 |
| 2002-2003 | Ski-Doo | MX-Z 500 |
| 2001 | Ski-Doo | MX Z 500 Trail |
- MAP:
- Yes