| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Rebuild Kit |
| Bore Size | 71.00 mm |
| Stroke Length | 64.00 mm |
| Bore - Oversize | +0,50 mm / +0.50 mm |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Type | Top End |
| Units | Kit |
| Displacement | 507 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Model | Pro-Lite |
| Piston Diameter | 70.87 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Riding Style | Snow |
- All the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2002 | Polaris | Indy XC 500 |
| 2000-2007 | Polaris | 500 XC SP |
| 2003 | Polaris | Indy 500 Classic |
| 2003 | Polaris | 500 Classic |
| 2000-2002 | Polaris | Indy 500 RMK |
| 1999 | Polaris | 500 XC |
| 1999 | Polaris | XC 500 SP |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes