| Specification | Value |
|---|---|
| Stroke Length | 65.00 mm |
| Units | Kit |
| Type | Top End |
| Bore - Oversize | Standard |
| Displacement | 794 cc |
| Piston Material | 2618 Aluminum Alloy |
| Riding Style | Snow |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Bore Size | 72.00 mm |
| Model | Pro-Lite |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Piston Diameter | 71.95 mm |
| Skirt Coating | Non-Coated |
- All the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2003 | Polaris | 800 XCR |
| 1999 | Polaris | XCR 800 |
- MAP:
- Yes