| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | +0.50 mm / +0,50 mm |
| Bore Size | 73.50 mm |
| Model | Pro-Lite |
| Riding Style | Snow |
| Units | Kit |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 64.00 mm |
| Type | Top End |
| Piston Diameter | 73.40 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Displacement | 543 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
- All the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986-1990 | Yamaha | XL-V 540 |
| 1980-1983 | Yamaha | SRV 540 |
| 1984-1991 | Yamaha | SR540 SRV |
| 1999-2005 | Yamaha | VK540 III |
| 1993-1998 | Yamaha | VK540 II |
| 1988-1989 | Yamaha | VK540 |
| 1990-1991 | Yamaha | VK 540 E |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes