| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Riding Style | ATV |
| Type | Top End |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Displacement | 249 cc |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Stroke Length | 58.00 mm |
| Units | Kit |
| Bore Size | 74.00 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Model | Forged Series |
| Piston Diameter | 73.95 mm |
| Engine Cooling | Liquid Cooled |
| Product Name | Piston Kit |
- Contain all the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Dedicated forgings allow optimized strength-to-weight ratio
- Engineered, forged, and machined in the USA
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1989-2003 | Kawasaki | KSF250 Mojave |
| 2004 | Kawasaki | KSF 250 Mojave |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes