| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Pro-Lite |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Displacement | 593 cc |
| Piston Diameter | 74.35 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Bore Size | 74.50 mm |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Units | Kit |
| Riding Style | Snow |
| Bore - Oversize | Standard |
| Stroke Length | 68.00 mm |
| Type | Top End |
- All the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-1999 | Polaris | 600 RMK |
| 2000-2001 | Polaris | Indy 600 RMK |
| 2000 | Polaris | 600 XC Deluxe |
| 1998-1999 | Polaris | 600 XC |
| 2001 | Polaris | Indy 600 Classic |
| 2001 | Polaris | RMK 600 |
| 1999 | Polaris | 600 XC SP |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes