| Specification | Value |
|---|---|
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Units | Kit |
| Riding Style | Snow |
| Bore - Oversize | Standard |
| Piston Diameter | 75.90 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Displacement | 581 cc |
| Stroke Length | 64.00 mm |
| Type | Top End |
| Bore Size | 76.00 mm |
| Model | Pro-Lite |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Engine Type | 2-Stroke |
- All the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1995-1999 | Ski-Doo | Grand Touring 580 |
| 1996-1999 | Ski-Doo | Grand Touring 583 |
| 1992-1993 | Ski-Doo | Formula Plus X |
| 1993 | Ski-Doo | Formula Plus EFI |
| 1998-1999 | Ski-Doo | Formula Deluxe 583 |
| 1993 | Ski-Doo | Formula Grand Touring |
| 1994 | Ski-Doo | Grand Touring XTC |
- MAP:
- Yes