| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Rebuild Kit |
| Bore Size | 76.50 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Riding Style | ATV |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 64.00 mm |
| Displacement | 290 cc |
| Compression Ratio | 8.6:1 |
| Model | Forged Series |
| Units | Kit |
| Piston Diameter | 76.45 mm |
| Piston Material | 2618 Aluminum Alloy |
| Type | Top End |
- Complete piston kit includes pistons, rings, wrist pins, circlips and top-end gasket kit for one complete engine
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC)
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986-2003 | Kawasaki | KLF300 Bayou 2x4 |
| 2001-2003 | Kawasaki | KEF300 Lakota Sport |
| 1999-2002 | Kawasaki | KVF300 Prairie 2x4 |
| 1986-2003 | Kawasaki | KLF 300 C Bayou 4x4 |
| 1999-2002 | Kawasaki | KVF300 Prairie 4x4 |
| 2003 | Kawasaki | KVF 300 Prairie 4x4 |
| 1995-2000 | Kawasaki | KEF 300 B Lakota Sport |
| 2003 | Kawasaki | KVF 300 Prairie 2x4 |
- MAP:
- Yes