| Specification | Value |
|---|---|
| Displacement | 250 cc |
| Model | Forged Series |
| Stroke Length | 53.60 mm |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Units | Kit |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Bore Size | 77.00 mm |
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Piston Diameter | 76.95 mm |
| Piston Material | 2618 Aluminum Alloy |
| Type | Top End |
- Complete piston kit includes pistons, rings, wrist pins, circlips and top-end gasket kit for one complete engine
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC)
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2013 | Yamaha | WR250F |
| 2005-2007 | Yamaha | YZ250F |
- MAP:
- Yes