| Specification | Value |
|---|---|
| Displacement | 678 cc |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Type | Top End |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Stroke Length | 70.00 mm |
| Bore Size | 78.50 mm |
| Bore - Oversize | +0,50 mm / +0.50 mm |
| Units | Kit |
| Model | Pro-Lite |
| Piston Diameter | 78.33 mm |
| Riding Style | Snow |
- All the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-1999 | Ski-Doo | Summit X 700 |
| 1999 | Ski-Doo | MX-Z 670 H.O. |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes