| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Size | 80.00 mm |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Model | Forged Series |
| Piston Diameter | 79.94 mm |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Stroke Length | 76.50 mm |
| Type | Top End |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Displacement | 769 cc |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Units | Kit |
- Complete piston kit includes pistons, rings, wrist pins, circlips and top-end gasket kit for one complete engine
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC)
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007, 2009, 2010, 2011 | Polaris | Ranger 800 MVRS |
| 2010-2014 | Polaris | Ranger 6x6 800 |
| 2013 | Polaris | Ranger 800 EFI Mid-Size LE |
| 2005-2006 | Polaris | Sportsman 800 Twin Browning Hunter Edition EFI |
| 2005-2006 | Polaris | Sportsman 800 Twin EFI |
| 2008 | Polaris | Sportsman 800 LE Browning Hunter Ed. EFI |
| 2005-2012 | Polaris | Sportsman 800 MV |
| 2007-2012 | Polaris | Sportsman 800 EFI |
| 2014 | Polaris | Ranger 800 EFI |
| 2011-2012 | Polaris | Ranger 800 HD EPS |
| 2009-2011 | Polaris | Sportsman 800 EFI 6x6 Big Boss |
| 2006 | Polaris | Sportsman 800 Silver and Black EFI |
| 2013-2014 | Polaris | Ranger 800 EFI Mid-Size |
| 2012 | Polaris | Sportsman 800 6x6 Big Boss |
| 2013 | Polaris | Ranger 800 4x4 |
| 2010 | Polaris | Ranger 800 HD |
| 2012 | Polaris | Sportsman Forest 800 |
| 2007 | Polaris | Sportsman 800 EFI Deluxe |
| 2008-2009 | Polaris | Sportsman 800 EFI Touring |
| 2013 | Polaris | Ranger 800 LE 4x4 |
| 2007-2008 | Polaris | Sportsman 800 LE EFI |
| 2005 | Polaris | Sportsman 800 Camo EFI |
| 2008 | Polaris | Ranger MVRS 800 4x4 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes