| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | +4,00 mm / +4.00 mm |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Type | Top End |
| Bore Size | 80.50 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Riding Style | Snow |
| Model | Pro-Lite |
| Units | Kit |
| Piston Diameter | 80.40 mm |
| Displacement | 992 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Stroke Length | 64.00 mm |
| Product Name | Rebuild Kit |
- All the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1993-1997 | Arctic Cat | Thundercat 900 |
- MAP:
- Yes