| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Pro-Lite |
| Riding Style | Snow |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Displacement | 1000 cc |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Type | Top End |
| Units | Kit |
| Bore Size | 81.00 mm |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Stroke Length | 64.60 mm |
| Bore - Oversize | Standard |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Diameter | 80.90 mm |
- All the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-2001 | Arctic Cat | Thundercat 1000 |
| 2000 | Arctic Cat | Thundercat MC |
| 1998, 2000 | Arctic Cat | Thundercat 1000 Limited |
| 1998, 2000 | Arctic Cat | Thundercat 1000 LE |
| 1998, 1999, 2001 | Arctic Cat | Thundercat 1000 Mountain Cat |
| 1998, 2000 | Arctic Cat | Thundercat 1000 Mountain Cat Limited |
| 1998 | Arctic Cat | Thundercat 1000 SE |
| 2000-2001 | Arctic Cat | Pantera 1000 |
| 2000-2001 | Arctic Cat | Pantera 1000 ESR |
| 2000 | Arctic Cat | Thundercat THC |
| 1998 | Arctic Cat | Thundercat 1000 Mountain Cat - Deep Lug |
- MAP:
- Yes