| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Snow |
| Displacement | 700 cc |
| Bore - Oversize | Standard |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Piston Diameter | 80.89 mm |
| Units | Kit |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Model | Pro-Lite |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Bore Size | 81.00 mm |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Stroke Length | 68.00 mm |
| Type | Top End |
- All the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2003 | Polaris | 700 SKS |
| 2001-2004 | Polaris | 700 Classic |
| 2003-2004 | Polaris | 700 Classic Touring |
| 2003-2004 | Polaris | 700 PRO X |
| 2000, 2002, 2004, 2005 | Polaris | 700 RMK |
| 1999 | Polaris | XC 700 SP |
| 2000-2005 | Polaris | 700 XC SP |
| 1998-2002 | Polaris | XC 700 |
| 1997, 1998, 1999, 2001, 2003 | Polaris | RMK 700 |
| 1999 | Polaris | SKS 700 |
| 2004 | Polaris | 700 PRO X2 |
| 2003 | Polaris | 700 XC |
| 2004 | Polaris | 700 SwitchBack |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes