| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Top End |
| Bore - Oversize | Standard |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Model | Forged Series |
| Bore Size | 82.00 mm |
| Piston Diameter | 81.86 mm |
| Piston Material | 4988 Aluminum Alloy |
| Units | Kit |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Displacement | 800 cc |
| Riding Style | Snow |
| Stroke Length | 75.70 mm |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
- All the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2011 | Ski-Doo | MX-Z 800 P-TEK |
| 2008 | Ski-Doo | GSX 800R LE P-TEK w/120" Track |
| 2008-2009 | Ski-Doo | MX-Z 800R Adrenaline P-TEK w/120" Track |
| 2008 | Ski-Doo | MX Z 800 R Adrenaline |
| 2008 | Ski-Doo | MX-Z 800R Renegade P-TEK w/137" Track |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes