| Specification | Value |
|---|---|
| Displacement | 809 cc |
| Bore - Oversize | +0,50 mm / +0.50 mm |
| Model | Forged Series |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Units | Kit |
| Riding Style | Snow |
| Stroke Length | 75.70 mm |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Type | Top End |
| Piston Diameter | 82.36 mm |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Piston Material | 4988 Aluminum Alloy |
| Bore Size | 82.50 mm |
| Engine Type | 2-Stroke |
- All the necessary components for overboring or rebuilding your top end
- Kit includes forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008, 2010 | Ski-Doo | Summit 800R Everest P-TEK w/163" Track |
| 2008-2010 | Ski-Doo | Summit 800 Everest 146 |
| 2008 | Ski-Doo | MX Z 800R Renegade |
| 2008, 2011 | Ski-Doo | MX-ZX 800R |
| 2009-2011 | Ski-Doo | Summit X 800R P-TEK w/146" Track |
| 2009-2011 | Ski-Doo | Summit X 800R P-TEK w/163" Track |
| 2008-2010 | Ski-Doo | Summit 800 Everest 154 |
| 2009 | Ski-Doo | MX-Z 800R Adrenaline P-TEK w/120" Track |
| 2009 | Ski-Doo | Renegade 800R P-TEK |
| 2008 | Ski-Doo | GSX 800 H.O. LTD P-TEK |
| 2009-2010 | Ski-Doo | MX Z 800 R X |
| 2009 | Ski-Doo | Summit 800 Hill Climb |
| 2008 | Ski-Doo | Summit 800 X 154 |
| 2008-2010 | Ski-Doo | Summit X 800R P-TEK w/151" Track |
| 2010 | Ski-Doo | Renegade 800R X P-TEK w/137" Track |
| 2009 | Ski-Doo | Summit 800 R 50th Anniversary |
| 2009 | Ski-Doo | Summit 800 Everest 163 |
| 2009-2011 | Ski-Doo | Summit X 800R P-TEK w/154" Track |
| 2008 | Ski-Doo | MX Z 800 R Adrenaline |
| 2008 | Ski-Doo | Renegade 800R X |
| 2008 | Ski-Doo | Summit 800 X 146 |
| 2008 | Ski-Doo | Summit 800 X 163 |
| 2008 | Ski-Doo | Summit 800 R Everest |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes