| Specification | Value |
|---|---|
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | 2618 Aluminum Alloy |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Riding Style | ATV / Street / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Displacement | 349 cc |
| Piston Diameter | 83.45 mm |
| Bore Size | 83.50 mm |
| Type | Top End |
| Model | Forged Series |
| Compression Ratio | 10.25:1 |
| Stroke Length | 64.50 mm |
| Units | Kit |
- Complete piston kit includes pistons, rings, wrist pins, circlips and top-end gasket kit for one complete engine
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC)
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2014 | Yamaha | YFM350 Grizzly 4x4 Auto |
| 2005-2013 | Yamaha | YFM350 Raptor |
| 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2014 | Yamaha | Grizzly 350 4x2 |
| 1987-2004 | Yamaha | YFM 350 Warrior |
| 1989-1999 | Yamaha | YFM350FW Big Bear 4x4 |
| 1996-1999 | Yamaha | YFM350U Big Bear 2x4 |
| 1999 | Yamaha | Big Wheel 350 |
| 2007-2011 | Yamaha | YFM350 Grizzly IRS 4x4 Auto |
| 1999 | Yamaha | Big Bear 350 Hunter Edition 4x4 |
| 2013 | Yamaha | Grizzly 350 4x4 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes