| Specification | Value |
|---|---|
| Displacement | 398 cc |
| Piston Diameter | 89.92 mm |
| Type | Top End |
| Units | Kit |
| Model | Forged Series |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / ATV / Off-Road |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | 2618 Aluminum Alloy |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Stroke Length | 62.60 mm |
| Bore Size | 90.00 mm |
- Complete piston kit includes pistons, rings, wrist pins, circlips and top-end gasket kit for one complete engine
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC)
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2008 | Arctic Cat | DVX 400 |
| 2006-2007 | Arctic Cat | DVX 400 TS |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z400 |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z400E |
| 2000-2018 | Suzuki | DR-Z400S |
| 2005-2018 | Suzuki | DR-Z400SM |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z 400 K |
| 2003-2014 | Suzuki | LT-Z400 QuadSport Z |
| 2015-2018 | Suzuki | LT-Z QuadSport 400 4x2 |
| 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2014 | Suzuki | LT-Z QuadSport 400 Z LE 4x2 |
| 2000-2004 | Suzuki | DR-Z 400 SM |
| 2012 | Suzuki | LT-Z400 QuadSport Z LE |
| 2008 | Suzuki | LT-Z QuadSport 400Z SE 4x2 |
| 2003 | Kawasaki | KLX400R |
| 2003-2006 | Kawasaki | KFX400 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes