| Specification | Value |
|---|---|
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Piston Diameter | 95.94 mm |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Size | 96.00 mm |
| Model | Forged Series |
| Type | Top End |
| Displacement | 449 cc |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Riding Style | Off-Road |
| Stroke Length | 62.10 mm |
| Piston Material | 2618 Aluminum Alloy |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Units | Kit |
- Complete piston kit includes pistons, rings, wrist pins, circlips and top-end gasket kit for one complete engine
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC)
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
- Correct replacement ring style is stamped on the dome of piston. Example: "C" for "XC", "G" for "XG" and "H" for "XH".
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2006 | Honda | CRF450R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes