| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Bearing |
| Size | Standard |
| Application | Piston |
| Inside Diameter | 12 mm |
| Length | 14.5 mm |
| Material | Aluminum / Silicone |
| Units | Each |
| Riding Style | Off-Road |
| Outside Diameter | 15 mm |
| Type | Top End |
- Forged from high-silicone aluminum alloy for maximum strength and dependability
- High-quality bearings are manufactured to the highest standards; case-hardened for maximum life and smooth operation at high engine speeds
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2007 | KTM | 50 SX Pro Jr LC |
| 2004-2008 | KTM | 50 Junior Adventure |
| 2002-2008 | KTM | 50 Mini Adventure |
| 2002-2007 | KTM | 50 Sr Adventure |
| 2001-2022 | KTM | 50 SX |
| 2001-2015 | KTM | 50 SX Junior |
| 2002-2022 | KTM | 50 SX Mini |
| 2001-2006 | KTM | 50 SX Pro Sr LC |
| 2007-2016 | KTM | 50 SX LC Pro Senior |
| 2021-2022 | KTM | 50 SX Factory Edition |
| 2001, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 | KTM | 50 SX LC Pro Junior |
| 1997 | KTM | 50 SXR |
| 2002-2003 | KTM | 50 Jr Adventure |
| 1998 | KTM | 50 SXR Pro Sr |
| 2008 | KTM | 50 Senior Adventure |
| 1998 | KTM | 50 SXR Pro Jr |
| 2001 | KTM | 50 SX Pro Junior |
| 2017-2022 | Husqvarna | TC50 |
| 2021-2022 | Gas Gas | MC 50 |
- MAP:
- Yes
- Size:
- SM