| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Aluminum / Silicone |
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Inside Diameter | 15 mm |
| Type | Top End |
| Units | Each |
| Length | 17.3 mm |
| Size | Standard |
| Application | Piston |
| Outside Diameter | 19 mm |
| Product Name | Bearing |
- Forged from high-silicone aluminum alloy for maximum strength and dependability
- High-quality bearings are manufactured to the highest standards; case-hardened for maximum life and smooth operation at high engine speeds
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001-2022 | Yamaha | YZ125 |
| 2020-2022 | Yamaha | YZ125X |
| 1988-2007 | Honda | CR125R |
| 1995-2004 | Honda | RS125R |
| 1995-2004 | Honda | RS125 |
| 1997-2013 | Husqvarna | CR125 |
| 2000-2011 | Gas Gas | MC 125 |
| 2000, 2010, 2011 | Gas Gas | EC 125 |
| 2001-2009 | Gas Gas | Enducross EC 125 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Size:
- SM