| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 15 mm |
| Riding Style | Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Material | Aluminum / Silicone |
| Application | Piston |
| Length | 20 mm |
| Outside Diameter | 19 mm |
| Size | Standard |
| Product Name | Bearing |
| Type | Top End |
| Units | Each |
- Forged from high-silicone aluminum alloy for maximum strength and dependability
- High-quality bearings are manufactured to the highest standards; case-hardened for maximum life and smooth operation at high engine speeds
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1994-2005 | Kawasaki | KX125 |
| 2006-2008 | Kawasaki | KX 125 |
| 1988-2007 | Suzuki | RM125 |
| 2008 | Suzuki | RM 125 |
| 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 | KTM | 125 EXC |
| 1998-2022 | KTM | 125 SX |
| 1987-1991 | KTM | 125 MX |
| 1990-1992 | KTM | 125 DXC |
| 2009-2022 | KTM | 150 SX |
| 1992-1993 | KTM | 125 EGS |
| 2008 | KTM | 144 SX |
| 2017-2019 | KTM | 150 XC-W |
| 2014-2022 | Husqvarna | TC125 |
| 2014-2016 | Husqvarna | TE125 |
| 2017-2019 | Husqvarna | TE150 |
| 2020-2022 | Husqvarna | TE150i |
| 2020 | Husqvarna | TE 150 |
| 2018-2022 | Beta | 125 RR |
| 2021-2022 | Gas Gas | MC 125 |
| 2012-2014 | Husaberg | TE125 |
- MAP:
- Yes
- Size:
- SM