| Specification | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 23 mm |
| Material | Aluminum / Silicone |
| Length | 23.8 mm |
| Product Name | Bearing |
| Riding Style | ATV / Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Application | Piston |
| Inside Diameter | 18 mm |
| Type | Top End |
| Units | Each |
- Forged from high-silicone aluminum alloy for maximum strength and dependability
- High-quality bearings are manufactured to the highest standards; case-hardened for maximum life and smooth operation at high engine speeds
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Polaris | Xpress 400 L |
| 1995-2003 | Polaris | Xplorer 400 4x4 |
| 2000-2002 | Polaris | Scrambler 400 2x4 |
| 1997-1999 | Polaris | Sport 400L |
| 1995-2003 | Polaris | Xplorer 400 L |
| 1990-1993 | Polaris | Trail Boss 350L 2x4 |
| 1997 | Polaris | Sportsman 400L |
| 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2002 | Polaris | Scrambler 400 4x4 |
| 1994-1996 | Polaris | Sportsman 400 4x4 |
| 1994-1997 | Polaris | Big Boss 400L 6x6 |
| 2001-2003 | Polaris | Sportsman 400 |
| 1993 | Polaris | Sportsman 350 4x4 |
| 1994-1996 | Polaris | Sport 400 L |
| 1990-1993 | Polaris | Trail Boss 350L 4x4 |
| 1998-2000 | Polaris | Sport |
| 1994-1997 | Polaris | Sport 400 |
| 2003 | Polaris | Scrambler 400 X 4x4 |
| 1985-1992 | Suzuki | LT-R 250 QuadRacer |
| 1987-1990 | Suzuki | LT500R QuadRacer |
| 1972-1975 | Suzuki | TM250 |
| 1973-1981 | Suzuki | TS250 |
| 1974-1975 | Suzuki | RL250 |
| 1976 | Suzuki | RL Exacta 250 |
| 1980 | Suzuki | DS250 |
| 1976 | Suzuki | TM 250 Champion |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes