| Specification | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 24 mm |
| Material | Aluminum / Silicone |
| Type | Top End |
| Units | Each |
| Inside Diameter | 19 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Length | 24.8 mm |
| Product Name | Bearing |
| Size | Standard |
| Application | Piston |
- Forged from high-silicone aluminum alloy for maximum strength and dependability
- High-quality bearings are manufactured to the highest standards; case-hardened for maximum life and smooth operation at high engine speeds
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1985-2004 | Kawasaki | KX250 |
| 1988-2004 | Kawasaki | KX500 |
| 2004 | Kawasaki | KX250F |
- MAP:
- Yes
- Size:
- SM