| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Units | Pair |
| Style | Single Runner |
| Bar Width | 0.50" |
| Features | For Curve XM |
| Material | Carbide |
| Riding Style | Snow |
| Wear Bar Profile | Square |
| Bar Height | 0.39" |
| Carbide Runner Length | 6.00" |
| Product Name | Wear Bar |
| Carbide Runner Angle | 60° |
| Model | Ace |
- Woodys ACE single runner line utilizes a 3/8 x 1/2 preformed steel square bar
- The ACE has a taller profile and is more aggressive, providing excellent control on rider-forward sleds
- Available in 8 of 60° turning carbide for trail
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black