| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Backing Plate |
| Riding Style | Snow |
| Model | Digger |
| Units | 24 Pack |
| Color/Finish | Silver |
| Overall Length | 1.250" |
| Stud Point Angle | 7° |
| Diameter - Thread Size | 5/16" |
| Material | Aluminum |
| Style | Angled |
| Type | Single |
| Width | 1,125" |
- Hold any Woody's stud at a 7° angle for better penetration
- Color:
- Silver