| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Snow |
| Effective Length | 1.450" |
| Stud Point Angle | 60° |
| Head Diameter | 30,5 mm (1,2") / 30.5 mm / 1.2" |
| Type | Trail |
| Diameter - Thread Size | 5/16" |
| Model | Grand Master Pro |
| Overall Length | 46,7 mm (1,840") / 1.840" / 46.7 mm |
| Product Name | Stud |
| Units | 48 Pack |
| Color/Finish | Gold |
| Features | Carbide Tipped |
| Material | Steel |
| Style | Performance Replacement |
- Consistent traction on hard-packed snow and ice
- For use in single-ply tracks and support plates
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Gold