| Specification | Value |
|---|---|
| Features | For Ski-Doo |
| Number of Studs | 3 |
| Product Name | Wear Bar |
| Riding Style | Snow |
| Model | Extender Trail III |
| Wear Bar Profile | Round |
| Stud Diameter - Thread Size | 9,70 mm (0,38") |
| Carbide Runner Length | 18.625" |
| Wear Pads | 4.00" |
| Carbide Runner Angle | 60° |
| Style | Single Runner |
| Units | Pair |
| Bar Diameter | 0.4375" |
| Color/Finish | Black |
| Material | Carbide |
- Entry-level carbide runner for lightly studded and un-studded sleds
- 7/16 round bar with Flat-Top design
- Features 4 of 60° carbide
- Made of Steel
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1990 | Ski-Doo | Alpine IV |
| 1990 | Ski-Doo | Formula MX LT-2 |
| 1995 | Ski-Doo | Skandic Wide Track |
| 1994 | Ski-Doo | Safari Rally E |
| 1994-1996 | Ski-Doo | Formula STX |
| 1990-1992 | Ski-Doo | Safari GLX |
| 1990-1994 | Ski-Doo | Safari L |
| 1995-1996 | Ski-Doo | Formula SS |
| 1991-1992 | Ski-Doo | Formula Mach 1 X |
| 1990-1993 | Ski-Doo | Formula Mach 1 XTC |
| 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1992, 1993 | Ski-Doo | Formula MX |
| 1985-1993 | Ski-Doo | Formula Plus |
| 1995 | Ski-Doo | Grand Touring 470 |
| 1993 | Ski-Doo | Formula Grand Touring |
| 1989-1993 | Ski-Doo | Formula Mach 1 |
| 1991 | Ski-Doo | Formula MX XTC |
| 1992-1993 | Ski-Doo | Formula MX XTC R |
| 1993 | Ski-Doo | Formula MX II |
| 1992 | Ski-Doo | Formula XTC II |
| 1991-1993 | Ski-Doo | Formula Plus E |
| 1993-1994 | Ski-Doo | Safari Deluxe |
| 1992 | Ski-Doo | Formula XTC E |
| 1994 | Ski-Doo | Mach 1 |
| 1995 | Ski-Doo | Formula STX LT |
| 1990 | Ski-Doo | Formula MX LT |
| 1991-1992 | Ski-Doo | Safari LCE |
| 1990-1991 | Ski-Doo | Safari LXE |
| 1993 | Ski-Doo | Safari Rally |
| 1991 | Ski-Doo | Formula Plus XTC E |
| 1994 | Ski-Doo | Formula ST |
| 1994 | Ski-Doo | Formula STX II |
| 1995 | Ski-Doo | Mountain SP |
| 1993 | Ski-Doo | Formula Mach 1 w/2-up seat |
| 1991 | Ski-Doo | Formula MXE XTC |
| 1990-1992 | Ski-Doo | Safari LE |
| 1993-1994 | Ski-Doo | Skandic II |
| 1993-1994 | Ski-Doo | Skandic II 503R SLT |
| 1990-1991 | Ski-Doo | Safari LX |
| 1991-1993 | Ski-Doo | Formula Plus X |
| 1994-1995 | Ski-Doo | MX |
| 1991 | Ski-Doo | Formula Plus MX X |
| 1993 | Ski-Doo | Formula Plus EFI |
| 1993-1994 | Ski-Doo | Skandic II R |
| 1993-1994 | Ski-Doo | Skandic II 503R |
| 1991-1993 | Ski-Doo | Formula Plus XTC |
| 1996 | Ski-Doo | Formula STX LT 2-Pass |
| 1990 | Ski-Doo | Formula Plus LT |
| 1991 | Ski-Doo | Formula Plus MX |
| 1991 | Ski-Doo | Formula MXE |
| 1990 | Ski-Doo | Safari LC |
| 1990 | Ski-Doo | Formula Plus LT-2 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black