| Specification | Value |
|---|---|
| Features | For Ski-Doo |
| Product Name | Wear Bar |
| Riding Style | Snow |
| Stud Diameter - Thread Size | 9,70 mm (0,38") |
| Carbide Runner Length | 18.00" |
| Model | Extender Trail III |
| Wear Bar Profile | Round |
| Style | Single Runner |
| Wear Pads | 4.00" |
| Number of Studs | 4 |
| Bar Diameter | 0.4375" |
| Color/Finish | Black |
| Material | Carbide |
| Carbide Runner Angle | 60° |
| Units | Pair |
- Entry-level carbide runner for lightly studded and un-studded sleds
- 7/16 round bar with Flat-Top design
- Features 4 of 60° carbide
- Made of Steel
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-1997 | Ski-Doo | MX Z 583 |
| 1997 | Ski-Doo | MX Z 670 |
| 1996-1998 | Ski-Doo | MX-Z 440 |
| 1997 | Ski-Doo | MX Z 440 Fan |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black