| Specification | Value |
|---|---|
| Bar Diameter | 0.4375" |
| Features | For Yamaha |
| Carbide Runner Length | 24.75" |
| Product Name | Wear Bar |
| Carbide Runner Angle | 60° |
| Stud Diameter - Thread Size | 7,87 mm (0,31") |
| Color/Finish | Black |
| Material | Carbide |
| Units | Pair |
| Number of Studs | 3 |
| Riding Style | Snow |
| Style | Single Runner |
| Model | Extender Trail III |
| Wear Bar Profile | Round |
| Wear Pads | 4.00" |
- Entry-level carbide runner for lightly studded and un-studded sleds
- 7/16 round bar with Flat-Top design
- Features 4 of 60° carbide
- Made of Steel
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1990-1991 | Yamaha | SR540 SRV |
| 1990 | Yamaha | EX570E Exciter LE |
| 1988-1989 | Yamaha | EX570E Exciter Deluxe |
| 1987 | Yamaha | VMX540 VMax |
| 1987 | Yamaha | Exciter 570 L/C |
- Color:
- Black