| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Wear Bar |
| Riding Style | Snow |
| Features | For Yamaha |
| Material | Carbide |
| Color/Finish | Black |
| Number of Studs | 2 |
| Bar Diameter | 0.4375" |
| Style | Single Runner |
| Units | Pair |
| Carbide Runner Angle | 60° |
| Carbide Runner Length | 13.25" |
| Model | Extender Trail III |
| Wear Bar Profile | Round |
| Wear Pads | 4.00" |
- Entry-level carbide runner for lightly studded and un-studded sleds
- 7/16 round bar with Flat-Top design
- Features 4 of 60° carbide
- Made of Steel
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2013-2014 | Yamaha | FX10 FX Nytro |
| 2014-2018 | Yamaha | PZ50XT Phazer XTX |
| 2014-2017 | Yamaha | RX10P Apex |
| 2018 | Yamaha | RS10 RS Vector |
| 2017-2019 | Yamaha | SW10LL Sidewinder LTX LE |
| 2017-2019 | Yamaha | SW10LS Sidewinder LTX SE |
| 2017 | Yamaha | Sidewinder S-TX DX |
| 2015-2019 | Yamaha | SR Viper LTX SE w/137" Track |
| 2015-2017 | Yamaha | SR10RS SR Viper RTX SE |
| 2015-2017 | Yamaha | RST90TF RS Venture TF |
| 2017-2019 | Yamaha | SW10LD Sidewinder LTX DX |
| 2017, 2019 | Yamaha | Sidewinder X-TX LE |
| 2015-2019 | Yamaha | SR Viper LTX SE w/141" Track |
| 2014-2017 | Yamaha | PZ50RTX Phazer RTX |
| 2014-2016 | Yamaha | RST90 RS Venture |
| 2015-2018 | Yamaha | PZ50 Venture MP |
| 2018 | Yamaha | Apex |
| 2015-2018 | Yamaha | SR10XS SR Viper XTX SE |
| 2018, 2021, 2022 | Yamaha | RST1NTF RS Venture TF |
| 2014-2017 | Yamaha | RS90 RS Vector |
| 2013 | Yamaha | FX10RTR FX Nytro RTX |
| 2016 | Yamaha | SR10XL SR Viper XTX LE |
| 2017-2018 | Yamaha | RS Venture 1000 |
| 2017 | Yamaha | SW10RL Sidewinder RTX LE |
| 2014 | Yamaha | FX Nytro X-TX |
| 2014 | Yamaha | RS10 RS Venture TF |
| 2020 | Yamaha | RS Venture TF 1000 |
| 2014 | Yamaha | FX Nytro R-TX |
| 2013 | Yamaha | FX10XT FX Nytro XTX |
| 2017 | Yamaha | SW10RS Sidewinder RTX SE |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black