| Specification | Value |
|---|---|
| Bar Diameter | 0.50" |
| Style | Single Runner |
| Material | Carbide |
| Model | Trail Blazer lV |
| Color/Finish | Black |
| Number of Studs | 4 |
| Product Name | Wear Bar |
| Wear Pads | 1.50" |
| Wear Bar Profile | Round |
| Carbide Runner Angle | 60° |
| Carbide Runner Length | 6.00" |
| Units | Pair |
| Features | For Arctic Cat |
| Riding Style | Snow |
- Excellent high-speed cornering control
- 1/2 host runner features 6 of 60° sharp edge turning carbide
- Wear pads are a full 1-1/2 long
- Full-length hardweld surfaces between all three carbide inserts provide extended wear
- Extra-long studs make it easy to install plastic ski skins
- Track studding recommended
- Features 6 of 60° carbide
- 1/2 round bar with Flat-Top design
- Provides safety and control for both studded and un-studded sleds
- Some skis may require drilling an additional hole.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1990-1991 | Arctic Cat | Panther Mountain Cat |
| 1990-1991 | Arctic Cat | Panther |
| 1986-1990 | Arctic Cat | Pantera 440 |
| 1986-1988 | Arctic Cat | Cheetah 530 L/C |
| 1988-1991 | Arctic Cat | Cheetah Touring |
| 1985-1989 | Arctic Cat | El Tigre 6000 |
| 1988-1990 | Arctic Cat | Wildcat 650 |
| 1989-1990 | Arctic Cat | El Tigre EXT Mountain Cat |
| 1993 | Arctic Cat | Wildcat Mountain Cat |
| 1996 | Arctic Cat | Wildcat 700 Mountain Cat EFI |
| 1993-1996 | Arctic Cat | ZR 580 |
| 1994-1995 | Arctic Cat | ZR 700 |
| 1986-1987 | Arctic Cat | Cheetah 500 F/C |
| 1989-1991 | Arctic Cat | Jag AFS |
| 1990-1991 | Arctic Cat | Jag AFS Long Track |
| 1997-1998 | Arctic Cat | EXT 600 |
| 1995-1996 | Arctic Cat | ZR 580 EFI |
| 1985-1990 | Arctic Cat | Cougar 500 |
| 1993, 1995 | Arctic Cat | Wildcat 700 Mountain Cat - Deep Lug EFI |
| 1990-1991 | Arctic Cat | Panther 440 |
| 1989-1990 | Arctic Cat | El Tigre EXT |
| 1993-1994 | Arctic Cat | Jag 440 Z |
| 1992 | Arctic Cat | EXT 500 Special |
| 1995-1996 | Arctic Cat | Z 440 |
| 1992 | Arctic Cat | Prowler Special |
| 1985 | Arctic Cat | Cougar SE |
| 1995 | Arctic Cat | EXT 580 Mountain Cat - Deep Lug EFI |
| 1993 | Arctic Cat | Wildcat 700 Touring EFI |
| 1991 | Arctic Cat | Cougar 440 |
| 1991 | Arctic Cat | Lynx 300 Deluxe |
| 1991 | Arctic Cat | Lynx Deluxe |
| 1993 | Arctic Cat | Wildcat Mountain Cat EFI |
| 1992 | Arctic Cat | Wildcat 650 Mountain Cat |
| 1993 | Arctic Cat | Wildcat EFI |
| 1987-1988 | Arctic Cat | El Tigre 5000 |
| 1993-1994 | Arctic Cat | ZR 440 |
| 1992 | Arctic Cat | Jag Special |
| 1993 | Arctic Cat | EXT 580 Z |
| 1990 | Arctic Cat | El Tigre EXT Special |
| 1989-1990 | Arctic Cat | Cougar 500 Mountain Cat |
| 1989-1990 | Arctic Cat | Cougar Mountain Cat |
| 1996 | Arctic Cat | EXT EFI Mountain Cat |
| 1990-1991 | Arctic Cat | Jag AFS Deluxe |
| 1991 | Arctic Cat | Lynx 300 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black