| Specification | Value |
|---|---|
| Piston Material | Aluminum Alloy / Forged |
| Piston Size | 44.97 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Single Ring |
| Bore - Oversize | +0,01 mm / +0.01 mm |
| Units | Kit |
| Stroke Length | 40.80 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Displacement | 64 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Style | Standard Size B |
| Bore Size | 45.01 mm |
| Model | Standard Series |
- Pistons made are with high quality, permanent skirt coating to reduce friction and piston rock for quiet and improved performance
- Optimized machining for lightness, as well as maintained strength in key areas such as crown and skirt wall cross section
- Forged from aerospace grade aluminum alloy
- Piston kits includes piston, rings, pin and clips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017-2025 | Husqvarna | TC65 |
| 2009-2025 | KTM | 65 SX |
| 2021-2025 | Gas Gas | MC 65 |
- Supplier:
- Parts Unlimited