| Specification | Value |
|---|---|
| Piston Material | Forged / Aluminum Alloy |
| Type | Dual Ring |
| Model | Standard Series |
| Bore - Oversize | Standard |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
| Bore Size | 47.50 mm |
| Stroke Length | 47.80 mm |
| Style | Standard Size A |
| Piston Size | 47.45 mm |
| Displacement | 85 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Riding Style | Off-Road |
- Pistons made are with high quality, permanent skirt coating to reduce friction and piston rock for quiet and improved performance
- Optimized machining for lightness, as well as maintained strength in key areas such as crown and skirt wall cross section
- Forged from aerospace grade aluminum alloy
- Piston kits includes piston, rings, pin and clips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2026 | Yamaha | YZ85 |
- Supplier:
- Parts Unlimited