| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | +0,01 mm / +0.01 mm |
| Piston Material | Forged / Aluminum Alloy |
| Model | Premium Series |
| Piston Size | 75.97 mm |
| Bore Size | 76.01 mm |
| Stroke Length | 54.80 mm |
| Style | Standard Size B |
| Units | Kit |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road |
| Compression Ratio | 12.9:1 |
| Engine Type | 4-Stroke |
- Enhanced piston pin oiling slots, radial boss machining, and annular grooves for improved wrist pin lubrication
- Lightweight piston with a tight piston wall clearance for a quieter running engine
- Skirt coated for reduced friction and improved break in performance
- Ring land treatment for improved ring seal and oil control
- Double bridged forging design where noted
- Kit includes piston, rings, wrist pin and pin locks
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2013 | Husaberg | FE250 |
| 2006-2012 | KTM | 250 XC-F |
| 2007-2013 | KTM | 250 EXC-F Six Days |
| 2006-2012 | KTM | 250 SX-F |
| 2007-2013 | KTM | 250 EXC-F |
| 2007-2012 | KTM | 250 XCF-W Six Days |
| 2007-2012 | KTM | 250 XCF-W |