| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Model | Premium Series |
| Piston Material | Forged / Aluminum Alloy |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / ATV |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Style | Standard Size A |
| Units | Kit |
| Bore Size | 95.00 mm |
| Stroke Length | 72.00 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Size | 94.95 mm |
- Enhanced piston pin oiling slots, radial boss machining, and annular grooves for improved wrist pin lubrication
- Lightweight piston with a tight piston wall clearance for a quieter running engine
- Skirt coated for reduced friction and improved break in performance
- Ring land treatment for improved ring seal and oil control
- Double bridged forging design where noted
- Kit includes piston, rings, wrist pin and pin locks
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003-2006 | KTM | 525 SX |
| 2008-2012 | KTM | 525 XC ATV |
| 2000-2002 | KTM | 520 SX |
| 2003-2005 | KTM | 525 MXC-G |
| 2004-2005 | KTM | 525 SMR |
| 2004-2006 | KTM | 525 EXC-G Racing 4-Stroke |
| 2000-2002 | KTM | 520 EXC |
| 2007 | KTM | 525 SX Racing 4-Stroke |
| 2006 | KTM | 525 XC-G |
| 2007-2011 | Polaris | Outlaw 525 |
| 2005-2009 | Beta | 525 RR 4T |
- Supplier:
- Parts Unlimited