| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Model | Premium Series |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Two Ring Design / Gas Ported |
| Displacement | 450 cc |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Piston Material | Forged / Aluminum Alloy |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Units | Kit |
| Style | Standard Size A |
| Product Name | Piston Kit |
| Stroke Length | 63.40 mm |
| Piston Size | 94.95 mm |
| Bore Size | 95.00 mm |
- Pistons made are with high quality, permanent skirt coating to reduce friction and piston rock for quiet and improved performance
- Optimized machining for lightness, as well as maintained strength in key areas such as crown and skirt wall cross section
- Forged from aerospace grade aluminum alloy
- Piston kit includes piston, rings, pin and clips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2025 | Husqvarna | FS 450 |
| 2024 | Husqvarna | FS450 |
| 2023-2025 | Husqvarna | FC450 |
| 2023-2024 | Husqvarna | FX450 |
| 2023-2024 | KTM | 450 SMR |
| 2023-2025 | KTM | 450 SX-F |
| 2023-2025 | KTM | 450 XC-F |
| 2024-2025 | Gas Gas | MC 450F |
| 2024 | Gas Gas | EX 450F |
- Supplier:
- Parts Unlimited