| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Model | Pro Series |
| Compression Ratio | 13.6:1 |
| Piston Material | Forged / Aluminum Alloy |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Riding Style | Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Piston Size | 94.95 mm |
| Style | Standard Size A |
| Units | Kit |
| Bore Size | 95.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Stroke Length | 63.40 mm |
- Enhanced piston pin oiling slots, radial boss machining, and annular grooves for improved wrist pin lubrication
- Lightweight piston with a tight piston wall clearance for a quieter running engine
- Skirt coated for reduced friction and improved break in performance
- Ring land treatment for improved ring seal and oil control
- Double bridged forging design where noted
- Kit includes piston, rings, wrist pin and pin locks
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2022 | Husqvarna | FC450 |
| 2021 | Husqvarna | FC 450 Rockstar Edition |
| 2018, 2019, 2020, 2022 | Husqvarna | FC450 Rockstar Edition |
| 2017-2021 | Husqvarna | FS450 |
| 2017-2022 | Husqvarna | FX450 |
| 2013-2014 | KTM | 450 SMR |
| 2013-2022 | KTM | 450 SX-F |
| 2014-2015 | KTM | 450 XC-F |
| 2013-2016 | KTM | 450 SX-F Factory Edition |
| 2021-2023 | Gas Gas | MC 450F |
| 2021-2023 | Gas Gas | EX 450F |
| 2022 | Gas Gas | MC 450F Troy Lee Designs |
- Supplier:
- Parts Unlimited