| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Style | Standard Size A |
| Piston Material | Aluminum Alloy / Forged |
| Units | Kit |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road / Street |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Model | Premium Series |
| Type | Two Ring Design / Gas Ported |
| Product Name | Piston Kit |
| Stroke Length | 63.40 mm |
| Compression Ratio | 14.4:1 |
| Piston Size | 94.95 mm |
| Bore Size | 95.00 mm |
| Displacement | 450 cc |
- Pistons made are with high quality, permanent skirt coating to reduce friction and piston rock for quiet and improved performance
- Optimized machining for lightness, as well as maintained strength in key areas such as crown and skirt wall cross section
- Forged from aerospace grade aluminum alloy
- Piston kit includes piston, rings, pin and clips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024-2025 | Gas Gas | EC 450F |
| 2023-2025 | Husqvarna | FE450 |
| 2023-2025 | KTM | 450 XCF-W |
| 2022-2024 | KTM | 450 EXC-F |
- Supplier:
- Parts Unlimited