| Specification | Value |
|---|---|
| Compression Ratio | 11.9:1 |
| Riding Style | Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | Forged / Aluminum Alloy |
| Bore Size | 95.00 mm |
| Piston Size | 94.95 mm |
| Stroke Length | 63.40 mm |
| Style | Standard Size A |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | Standard |
| Model | Standard Series |
| Product Name | Piston Kit |
- Enhanced piston pin oiling slots, radial boss machining, and annular grooves for improved wrist pin lubrication
- Lightweight piston with a tight piston wall clearance for a quieter running engine
- Skirt coated for reduced friction and improved break in performance
- Ring land treatment for improved ring seal and oil control
- Double bridged forging design where noted
- Kit includes piston, rings, wrist pin and pin locks
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2012 | Husaberg | FC 450 |
| 2010-2012 | Husaberg | FX450 |
| 2008-2011 | KTM | 450 EXC-R |
| 2008-2009 | KTM | 450 XCR-W |
| 2010-2011 | KTM | 450 XC-W Six Days |
| 2010 | KTM | 450 XC-W Champions Edition |
- Supplier:
- Parts Unlimited