| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Model | Pro Series |
| Style | Standard Size A |
| Units | Kit |
| Piston Size | 95.95 mm |
| Stroke Length | 62.10 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | Aluminum Alloy / Forged |
| Riding Style | Off-Road |
| Product Name | Piston Kit |
| Bore Size | 96.00 mm |
- Enhanced piston pin oiling slots, radial boss machining, and annular grooves for improved wrist pin lubrication
- Lightweight piston with a tight piston wall clearance for a quieter running engine
- Skirt coated for reduced friction and improved break in performance
- Ring land treatment for improved ring seal and oil control
- Double bridged forging design where noted
- Kit includes piston, rings, wrist pin and pin locks
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2026 | Honda | CRF450RWE |
| 2017-2026 | Honda | CRF450R |
| 2017-2026 | Honda | CRF450RX |
| 2022-2024 | Honda | CRF450R-S |
- Supplier:
- Parts Unlimited