| Specification | Value |
|---|---|
| Compression Ratio | 13.6:1 |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | Aluminum Alloy / Forged |
| Piston Size | 95.95 mm |
| Bore Size | 96.00 mm |
| Style | Standard Size A |
| Riding Style | Off-Road |
| Bore - Oversize | Standard |
| Type | Gas Ported / Two Ring Design |
| Units | Kit |
| Model | Pro Series |
| Product Name | Piston Kit |
| Stroke Length | 62.10 mm |
| Displacement | 450 cc |
- Pistons made are with high quality, permanent skirt coating to reduce friction and piston rock for quiet and improved performance
- Optimized machining for lightness, as well as maintained strength in key areas such as crown and skirt wall cross section
- Forged from aerospace grade aluminum alloy
- Piston kit includes piston, rings, pin and clips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016-2018 | Kawasaki | KX450F |
- Supplier:
- Parts Unlimited