| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | +3.00 mm / +3,00 mm |
| Bore Size | 96.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Piston Size | 95.95 mm |
| Stroke Length | 64.40 mm |
| Units | Kit |
| Piston Material | Forged / Aluminum Alloy |
| Riding Style | UTV |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Model | Pro Series |
| Style | Oversize |
- Enhanced piston pin oiling slots, radial boss machining, and annular grooves for improved wrist pin lubrication
- Lightweight piston with a tight piston wall clearance for a quieter running engine
- Skirt coated for reduced friction and improved break in performance
- Ring land treatment for improved ring seal and oil control
- Double bridged forging design where noted
- Kit includes piston, rings, wrist pin and pin locks
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2011-2014 | Polaris | RZR XP 900 EFI 4x4 |
| 2011-2012 | Polaris | RZR XP 900 LE 4x4 |
| 2012-2013 | Polaris | RZR 4 XP 900 EPS 4x4 |
| 2012-2014 | Polaris | RZR XP 900 LE EPS 4x4 |
| 2012-2013 | Polaris | RZR 4 XP 900 EFI 4x4 |
- Supplier:
- Parts Unlimited