| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 12 mm |
| Length | 14.5 mm |
| Application | Connecting Rod |
| Riding Style | Off-Road |
| Outside Diameter | 15 mm |
| Type | Top End |
| Units | Each |
| Product Name | Bearing |
- Premium universal needle bearing
- Precision manufactured from quality materials
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001-2025 | KTM | 50 SX |
| 2002-2008 | KTM | 50 Mini Adventure |
| 2017-2025 | Husqvarna | TC50 |
| 2021-2025 | Gas Gas | MC 50 |
| 2009-2013 | Sherco | SE 50 Enduro |
| 2015-2017 | Sherco | SM 50R Enduro |
- Supplier:
- Parts Unlimited