| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 16.3 mm |
| Product Name | Bearing |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Type | Top End |
| Inside Diameter | 12 mm |
| Units | Each |
| Outside Diameter | 15 mm |
| Application | Connecting Rod |
- Premium universal needle bearing
- Precision manufactured from quality materials
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2025 | KTM | 65 SX |
| 2002-2006 | KTM | 50 Mini Adventure |
| 1997-1999 | KTM | 60 SX |
| 1974-1981 | Yamaha | YZ80 |
| 1983-2006 | Yamaha | PW80 |
| 1980-1982 | Yamaha | MX80 |
| 1988-1990 | Yamaha | DT50 |
| 1974-1975 | Yamaha | TY80 |
| 1974-1980 | Yamaha | GT80 |
| 2012 | Husqvarna | CR 65 |
| 2017-2025 | Husqvarna | TC65 |
| 2021-2025 | Gas Gas | MC 65 |
- Supplier:
- Parts Unlimited