| Specification | Value |
|---|---|
| Battery Maximum Charge Rate | 0.8 A |
| Length | 6" |
| Positive Terminal Location | Left |
| Riding Style | ATV / Street |
| Units | Each |
| Width | 2-3/4" |
| Model | YTX |
| CCA/Ampere | 115 A |
| Color/Finish | Black |
| Battery Capacity | 8 Ah |
| Height | 4-1/8" |
| Volts | 12 V |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Product Name | Battery |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Weight | 8.75 lb |
- Special absorbed-glass mat battery eliminates water loss, permitting the battery to be permanently sealed once it is filled with acid
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2020 | Yamaha | YFM700 Raptor 700 |
| 2006 | Yamaha | Raptor 700R SE 4x2 |
| 2007-2020 | Yamaha | YFM700R Raptor 700R SE |
| 2014-2020 | Yamaha | YFM700R Raptor 700R |
| 2001-2005 | Yamaha | YZF-R6 |
| 2004, 2011 | Yamaha | YP 400 Majesty |
| 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014 | Yamaha | YP400 Majesty |
| 2006-2007 | Yamaha | YZF-R6S |
| 1999 | Yamaha | YZF-R7 |
| 2013 | Yamaha | Raptor 700R 4x2 |
| 2018 | Ducati | Panigale 1299 |
| 2015-2017 | Ducati | 1299 Panigale S |
| 2015-2017 | Ducati | 1299 Panigale |
| 2018 | Ducati | Panigale 1299S |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black